Atari Punk Console

Wiem, wiem, pewnie powiecie, że pełno tego w Internecie, że to już było, że jestem mało oryginalny, ale tak bardzo pragnąłem mieć swój własny syntezator dźwięków, że zrobiłem swoją wersje Atari Punk Console. Dlaczego akurat ten? Bo jest tani, łatwy do zrobienia i nie trudno o schemat.  No właśnie, niby tego pełno w Google ale to jest tak jak z pełną lodówką, mnóstwo jedzenia a i tak nie ma co jeść. Może więc przyda się komuś moja konstrukcja i opis bo uzna, że to tu jest lepsze, fajniejsze, bardziej czytelne, lepiej wyjaśnione czy cokolwiek, ważne, że się przydał. W takim razie zacznijmy od początku.

Co to jest?

Atari Punk Console (APC) to popularny obwód wykorzystujący dwa równie popularne układy Timer 555 lub jeden podwójny Timer 556. Orginalny obwód zwany “Stepped Tone Generator” został opublikowany po raz pierwszy w 1980r w jakiejś tam broszurze czy gazecie, czyli projekt ma trochę lat. Nazwę Atari Punk Console nadał Kaustic Machines ponieważ jego niskie dźwięki „low-fi” przypominały te z klasycznej konsoli Atari z 1980r. W kilku słowach jest to bardzo prosty syntezator dźwięków.

Jak to działa?

Wiemy już, że obwód działa w oparciu o dwa Timery 555, teraz trzeba wyjaśnić który za co jest odpowiedzialny. W trakcie pracy pierwszy Timer jest połączony i działa jako oscylator częstotliwości dźwięku, a drugi jako monostabilny multiwibrator. Oscylator napędza multiwibrator, który emituje prostokątne impulsy na wyjściu. Czas ich trwania kontroluje potencjometr PR2. W zasadzie to tyle, można jeszcze dodać, że potencjometr PR1 reguluje częstotliwość oscylatora audio, opornik R1 odpowiedzialny jest za czas trwania impulsu wyjściowego monostabilnego multiwibratora.

Atari-Schemat

Budowa

Zbierając materiały do budowy APC zauważyłem, że w większości projektów jakie są w Internecie obwód podłączony jest bezpośrednio do głośnika, co nie specjalnie mi się podoba. Do mojego projektu dorobiłem więc bardzo prosty wzmacniacz audio oparty o kostkę LM386. Nie wymaga on użycia dużej liczby elementów i pracuje na takie samo napięcie co APC. W zupełności wystarcza i spisuje się świetnie, czasami aż za dobrze. Poniżej zamieszczam schemat wzmacniacza:

Wzmacniacz-Schemat

Nie posiadam i nie rysowałem schematu uwzględniającego APC z podłączonym wzmacniaczem bo uważam, że szkoda mojego czasu, a podłączenie go jest bardzo proste. Wystarczy wyjście APC podłączyć do wejścia wzmacniacza, a następnie wyjście wzmacniacza do głośnika. I to cała filozofia, każdy sobie z tym poradzi.
Poniżej zamieszczam, myślę, że szczegółowy projekt podłączeń na płytce:

Obwód wykonałem na bardzo wdzięcznej płytce uniwersalnej PDU-22 firmy WOJART, a całość wsadziłem do obudowy Z-77. Wszystkie potencjometry i elementy zewnętrzne podłączyłem do płytki na goldpinach dla wygody. Jako źródło zasilania dzielnie służy bateria 9V.
Układ jest tak zaprojektowany, że można podłączyć do niego zewnętrzny wzmacniacz bądź głośnik. Na płytce znajduje się specjalne wyjście na Jacka bądź jakiekolwiek gniazdo. Ponadto istnieje możliwość zamontowania dodatkowego przełącznika włączającego bądź wyłączającego wewnętrzny wzmacniacz (odpowiednie piny są zaznaczone na zdjęciu zielonym pierścieniem) po to, by podczas pracy na zewnętrznym głośniku ten wewnątrz obudowy się nie odzywał. Jak komuś nie podoba się takie rozwiązanie można równie dobrze zewrzeć owe piny przy pomocy zworki i po prostu wyciszać wzmacniacz potencjometrem volume tak jak ja to uczyniłem (bez zwartych pinów wzmacniacz nie będzie działać). Moja konstrukcja zawiera jeszcze jedną funkcję, a mianowicie: wzmacniacz audio którego użyłem oferuje w swojej budowie dodatkowy efekt zwany „gain” – inaczej mówiąc jest to przester wykorzystywany głównie przez gitarzystów. Użycie tej funkcji jest opcjonalne. Układ pracuje równie dobrze bez niej jak i z nią. Natomiast jak ktoś bardzo chce to mieć, wystarczy podpiąć dodatkowy potencjometr, na zdjęciu bardzo dobrze widać gdzie. Moja wersja zawiera ten właśnie efekt, nie zmienia on dużo w brzmieniu urządzenia ale grzechem byłoby nie wykorzystać całego potencjału wzmacniacza.

Wykaz elementów:

 • R1: 1k Ohm
 • R2: 470 Ohm
 • R3, R5: 10k Ohm
 • R4: 4,7K Ohm
 • C1, C3: 100nF
 • C2: 10uF
 • C4: 0,05uF
 • C5: 250uF
 • PR1, PR2: 1M Ohm Liniowy
 • VOLUME: 10k Ohm Logarytmiczny
 • GAIN: 1k Ohm
 • U1: NE556/LM556
 • U2: LM386

Powiem szczerze, że dźwięki jakie wydaje to ustrojstwo są bardzo denerwujące ale nie przeszkadzają, dopóki sam się bawisz, a zabawa jest pierwszorzędna. Poniżej zamieszczam obszerną galerię. Jak coś jeszcze mi się przypomni to z pewnością dopisze.

Atari Punk Console
Bądź pierwszy i oceń!

5 komentarzy

 • Jacob
  14 października 2018 o 01:51

  I always emailed this blog post page to all my contacts, because if like to read it after that my friends will too.p470http://tisnov.cz/forum/viewtopic.php?f=3&t=33392http://virusland34.forumcrea.com/viewtopic.php?pid=8927

 • Darwin
  18 kwietnia 2019 o 05:13

  Remarkable issues here. I am very happy to see your article.
  Thank you a lot and I am looking forward to touch you.
  Will you kindly drop me a mail?cheap hockey jerseys from Chinahttps://connect.latam.solar/grupos/since-fertilizing-your-meal/https://www.talentosit.net.br/groups/american-footbal-scouting-combine/https://positiverebels.com/groups/that-a-industrial-engineer-in-newccustomersstle-tyne/

 • Markscied
  4 grudnia 2019 o 15:00

  [url=https://elimite2.com/]elimite cream[/url]

 • Maryscied
  14 grudnia 2019 o 07:35

  [url=https://elimite2.com/]elimite medication[/url]

 • Markscied
  20 grudnia 2019 o 13:27

  [url=https://elimite2.com/]elimite cream[/url]

Dodaj komentarz

*

*

Ile jest * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

banner

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zobacz szczegóły

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Więcej informacji znajdziesz na Jak Google wykorzystuje dane gromadzone podczas korzystania z witryn i aplikacji naszych partnerów.

Zamknij