Beyblade Latające Dyski – Zrób je sam

Odkąd obejrzałem pierwszy odcinek zapragnąłem mieć swój własny latający dysk i pewnie nie byłem jedyny. W sklepach pokazały się dyski firmy Hasbro. Swego czasu mnóstwo osób je miało. Lataliśmy z kumplami po podwórku i szukaliśmy coraz to dziwniejszych miejsc na zabawę. To było coś! Niestety dyski szybko się psuły, odłamywały się kawałki tworzywa sztucznego i zabawa się kończyła, a nowy dysk sporo kosztował i trzeba było błagać mamę na kolanach. Obiecałem sobie wtedy, że stworzę własne, lepsze, trwalsze, mocniejsze dyski. Byłem wtedy dzieckiem, szał na latające dyski skończył się i szybko o tym zapomniałem. Teraz po latach gdy serial anime wrócił w nowej odsłonie przypomniałem sobie o tym i nie było by w tym nic specjalnego, gdyby mnie nie olśniło. Wpadł mi do głowy pomysł jak w łatwy sposób zrobić własne dyski beyblade z ogólnodostępnych, tanich materiałów. Chętnie się nim podzielę.

Potrzebne rzeczy:

Śruby M5 różnej długości Śruba
Nakrętki i podkładki M5 Nakretki
Nakrętki kołpakowe Nakretka Kolpakowa
Śrubę M8 Śruba
Nasadkę rozmiar 8 z dziurą na wylot Nasadka
Łożysko 12x32x10 mm Łożysko
Rurkę do instalacji elektrycznej lub jakaś inna 26022277
Rura kanalizacyjna z kielichem 32 jak najkrótsza bo tańsza rura-kanalizacyjna-biala-40-025
Koło zamachowe, dowolne, ja wyciągnąłem ze starego odtwarzacza VHS P1050231
Uchwyt do rury z gumą _Obejma-do-rur-12_-z-guma-czarna-OB-02_
Korek do rury kanalizacyjnej Korek
Pierścień Pierścień

 

Konstrukcja dysku

Złożenie dysku jest bardzo proste. Na samym początku na śrubę M5 zakładamy podkładkę i skręcamy nakrętką do samego czubka. Śruba może być dowolnej długości ale bez przesady, optymalna długość to 40mm, wtedy bączek kręci się najlepiej. Tak przygotowana śruba służy jako rdzeń. Jest to bardzo ważne, później dowiesz się dlaczego.

Rdzeń Dysk

Następnie na rdzeń nakładamy koło zamachowe i mocno skręcamy nakrętką wraz z podkładkami. Gdy jest możliwość warto dodać podkładkę sprężynującą, unikniemy wtedy niechcianego odkręcania się bączka. Na spód śruby nakręcamy nakrętkę kołpakową M5. Posłuży jako szpi, na którym kręci się bączek. Dysk można dowolnie modyfikować, dodawać przeróżne dodatki ale trzeba pamiętać, że wszystko musi być w miarę symetryczne żeby nasz bączek mógł się kręcić.

Dysk1

 

Wyrzutnia

Dysk już mamy, teraz trzeba zrobić wyrzutnie dzięki której nasz dysk „poleci”. Konstrukcja wyrzutni jest nieco trudniejsza. Zaczynamy od skonstruowania rdzenia wyrzutni. Bierzemy śrubę M5 40mm, nasadkę 8, cztery nakrętki, dwie podkładki plastikowe i dwie metalowe, sznurek, podkładkę sprężynującą, nakrętkę kołpakową M5. Do jednej podkładki metalowej przywiązujemy sznurek. Następnie wszystko skręcamy tak jak na schemacie poniżej. Skręcanie można ułatwić sobie rdzeniem dysku wkładając go z drugiej strony nasadki i skręcać dwoma kluczami.

Rdzeń Wyrzutnia - Schemat

Po skręceniu nasz rdzeń powinien wyglądać tak:

Rdzen Wyrzutnia

Teraz chwyćmy za łożysko. Przekładamy sznurek i wciskamy rdzeń w łożysko zaczynając od sruby kończąc na nasadce, która powinna ciasno wejść w łożysko. Dla pewności posmarujmy nasadkę jakimś mocnym klejem żeby całość była naprawdę wytrzymała.

Rdzeń + łożysko

Odłóżmy na razie rdzeń i pobawmy się rurą kanalizacyjną. Musimy odciąć z niej kielich, bo tylko on nas interesuje. Następnie wiercimy w nim mały otwór na sznurek, trochę poniżej środka kielicha, tak żeby sznurek mógł się swobodnie w nim poruszać. Teraz rdzeń z łożyskiem wklejamy do kielicha śrubą do góry, tam gdzie znajduje się uszczelka. Ja przykleiłem łożysko klejem na gorąco i nie ma siły żeby to ruszyć. Dobrze jest przed przyklejeniem od razu przełożyć sobie sznurek przez wywiercony otwór w kielichu, bo potem jest ciężko to zrobić. Na końcu sznurka przywiązujemy pierścień lub coś innego za co będzie można złapać. Sznurek po przywiązaniu powinien mieć 35-40cm długości. Musimy teraz jakoś zaślepić naszą wyrzutnię od góry. Posłuży nam do tego korek do rury kanalizacyjnej. Musimy go lekko zmodyfikować. Nacinamy nieduży pasek po to by nie blokować sznurka i zaślepiamy wyrzutnię.

Korek nacięcie

Już prawie koniec ale żeby nasza wyrzutnia działała musimy wsadzić nieduży kawałek magnesu do nasadki. Dzięki temu nasz dysk będzie przytrzymywany w wyrzutni. Magnes musimy dobrać tak, by przy lekkim szarpnięciu dysk wypadał z wyrzutni, magnes nie może być za mocny ani za słaby. Przy doborze najlepiej sprawdza się metoda prób i błędów.

Goła wyrzutnia

 

Rączka

Dla wygody doróbmy sobie rączkę do wyrzutni. Potrzebujemy uchwyt do rury, plastikową rurkę, śrubę M8, dużą podkładkę.

Rączka części

Pozbywamy się fabrycznych śrub z uchwytu i zamieniamy je na śruby M5. Jedna z nich powinna być dłuższa, zrobimy z niej specjalne miejsce na palec wskazujący. Na dłuższa śrubę nakręcamy kilka nakrętek aż do samej główki. Skręcamy uchwyt na wyrzutni. Ze śrubą M8 i dużą podkładką robimy tak samo jak z rdzeniem dysku. Docinamy plastikową rurkę na satysfakcjonującą nas długość, nakładamy na śrubę i przykręcamy do uchwytu. Długość śruby i rurki musimy dobrać tak by rurka była dobrze ściśnięta, moja śruba ma długość 80mm. Tym sposobem mamy wyrzutnię gotową.

Wyrzutnia

 

Arena

Długo szukałem czegoś co nada się na arenę aż w końcu znalazłem w Ikei bardzo tani i fajny półmisek. Pomalowałem go na czarno i machnąłem kilka warstw starego lakieru do podług by jakoś go zabezpieczyć. Następnie wygładziłem papierem ściernym i wypolerowałem. Niestety po kilku pojedynkach arena szybko się porysowała.

Arena

 

Zestaw naprawczy

Jak ktoś chce można zrobić sobie zestaw naprawczy i przed każdym pojedynkiem modyfikować swój dysk.

Zestaw naprawczy

Film

Galeria


Zakończenie

Czujcie się wolni w modyfikowaniu waszych dysków tylko nie zapomnijcie się potem pochwalić bo jestem ogromnie ciekaw.

Beyblade Latające Dyski – Zrób je sam
Ocena: 5 (4 głosów)

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

*

*

Ile jest * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

banner