Jak ulepszyć plastikowe bierki szachowe

Jakiś czas temu postanowiłem sprawić sobie tani zestaw szachowy który mógłbym zabierać gdziekolwiek będę chciał. Na dwór żeby pograć na świeżym powietrzu gdy za oknem piękna pogoda, na piknik albo w podróż. Wszystko po to żeby moja porządna drewniana szachownica wraz z figurami bezpiecznie spoczywała w domu. Dlatego zakupiłem winylową szachownicę którą łatwo zwinąć oraz komplet plastikowych figur do gry. I wszystko byłoby ładnie i pięknie ale figury szachowe okazały się mieć kilka drobnych wad które psuły komfort gry.

wworku

Na pierwszy rzut oka figury prezentowały się całkiem nieźle. Wykonane zostały z dobrej jakości plastiku jak na niską cenę jaką za nie zapłaciłem.

bierki2

Niestety pierwsze co można zauważyć od razu, jest to filc na spodzie figur. Materiał z którego wykonano spody figur był fatalnej jakości. Bardziej przypominał kartkę papieru niż materiał dzięki któremu figury nie powinny rysować powierzchni po której się przesuwają.

spodbierki

Po drugie figury były bardzo lekkie. Grając nimi na dworze trochę silniejszy wiatr mógł by je zdmuchnąć z szachownicy. Po odklejeniu filcu ze spodu figur okazało się, że wszystkie figury są puste w środku.

spodbierki2

W pierwszej kolejności postanowiłem w prosty sposób obciążyć bierki. Najlepszym rozwiązaniem okazały się śruby z nakrętkami które łatwo można wkręcić bądź wsadzić do środka figury.

srubki

Nakręcając na śrubę podkładki i nakrętki można łatwo dobrać wagę danej figury. Oczywiście nie wolno przesadzić ponieważ śruba zwyczajnie może się nie zmieścić do środka figury.

ciezarki

Dla pewności przed wkręceniem śruby wlałem do środka odrobinę kleju żeby przy dłuższej eksploatacji śruby nie wylatywały z figury. Wykorzystałem do tego klej na gorąco.

ciezarki4

ciezarki2

ciezarki3

W kolejnym kroku przykleiłem na spód bierek nowy filc. Wykorzystałem do tego filc dekoracyjny zakupiony w sklepie papierniczym o grubości ok. 1,5mm.

filc

Starannie odrysowałem spód każdej figury. Polecam jako wzór wykorzystać czarne bierki dzięki temu gdy przypadkowo porysujemy bierkę markerem nie będzie tego widać.

filc_odrys

Następnie przy pomocy ostrych nożyczek krawieckich wyciąłem wszystkie okręgi.

filc_wycinanie
filc_kolka

Do klejenia filcu wykorzystałem uniwersalny klej polimerowy. Bardzo dobrze przykleił filc do plastiku.

klejenie
klejenie2
klejenie3

To tyle. Dzięki tym prostym zabiegom bierki szachowe są dużo lepsze i przyjemniej się nimi gra.

bierki_po
bierki_po2

Jak ulepszyć plastikowe bierki szachowe
Ocena: 5 (1 głosów)

0 Komentarzy

Comments are closed.

banner

Korzystając z tej strony wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Zobacz szczegóły

Wykorzystujemy pliki cookie do spersonalizowania treści i reklam, aby oferować funkcje społecznościowe i analizować ruch w naszej witrynie. Informacje o tym, jak korzystasz z naszej witryny, udostępniamy partnerom społecznościowym, reklamowym i analitycznym. Więcej informacji znajdziesz na Jak Google wykorzystuje dane gromadzone podczas korzystania z witryn i aplikacji naszych partnerów.

Zamknij