Wyświetlacz graficzny ST7565R – Menu

Czym byłby wyświetlacz bez menu? No właśnie, bardzo często tworząc urządzenie z wyświetlaczem LCD zachodzi potrzeba stworzenia menu dzięki któremu będzie można łatwo poruszać się między zasobami urządzenia. Chciałbym zaprezentować kilka sposobów jak takie menu stworzyć z wykorzystaniem wyświetlacza graficznego ze sterownikiem ST7565R.
Na początku możemy spróbować sami napisać takie menu. Przekonałem się na własnej skórze, że nie jest to takie proste jak by się wydawało. Nie jestem też mistrzem programowania, więc dla kogoś bardziej wprawionego nie będzie to kłopot napisać własne menu. Tak czy owak coś napisałem, nie jest to mistrzostwo świata ale chciałbym podzielić się moją pracą bo może komuś się przyda. Jak zwykle wykorzystałem do tego celu znaną i lubianą bibliotekę u8glib, mikrokontroler ATmega328p oraz enkoder obrotowy do poruszania się po menu . Program podzieliłem na kilka plików i w artykule zamieszczam na razie sam plik z funkcją main na zachętę. Natomiast na końcu artykułu zamieszczę do pobrania cały projekt.

Napisanie menu od podstaw ma swoje plusy. Jako twórca doskonale znamy nasz projekt i możemy stworzyć menu które będzie najlepiej pasować do naszego urządzenia. Jakbym dłużej popracował nam moim kodem i pisał pod konkretne urządzenie to możliwe, że udało by mi się stworzyć coś lepszego. Poniżej prezentacja wizualna mojej pracy.

Menu2
Menu4

Gdy nie chce nam się samodzielnie pisać można skorzystać z gotowych rozwiązań. Natknąłem się na bibliotekę naszpikowaną różnymi funkcjami do stworzenia menu. Biblioteka m2tklib jest stworzona do pracy z bibliotekami graficznymi i umożliwia stworzenie w łatwy sposób nawet bardzo rozbudowanego menu. Jedną z bibliotek graficznych z która pracuję biblioteka m2tklib jest właśnie U8glib. Autor do biblioteki dołączył szereg przykładów prezentujących możliwości biblioteki oraz stworzył krótki kurs korzystania z niej wraz z pełną dokumentacją dostępny na stronie biblioteki. Oprócz funkcji umożliwiających stworzenie menu biblioteka obsługuje przyciski oraz enkoder obrotowy. Warto zapoznać się z tą biblioteką ponieważ oferuję naprawdę duże możliwości. Na koniec zamieszczam mały przykład menu stworzonego przy pomocy biblioteki m2tklib na podstawie przykładów dołączonych wraz z biblioteką. Niestety obie biblioteki razem zajmują sporo miejsca w pamięci mikrokontrolera. Ten niewielki przykład po skompilowaniu zajmuje aż 63,2% pamięci mikrokontrolera ATmega328p kiedy program z napisanym przeze mnie menu zajmuje tylko 22,7% pamięci.

Po przedstawieniu nudnego kodu obowiązkowo zamieszczam prezentację wizualna działania powyższego programu.

Menu3
Menu1


 

Pobierz:

Załączniki Wielkość
Moje menu Atmel Studio 6.2 2,32MB
Moje menu Eclipse AVR 2,16MB
M2tklib Atmel Studio 6.2 3,08MB
M2tklib Eclipse AVR 3MB

 

Wyświetlacz graficzny ST7565R – Menu
Ocena: 5 (2 głosów)

0 Komentarzy

Comments are closed.

banner